Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Koalisyonda gözler ikinci turda

GÜNCEL
Koalisyonda gözler ikinci turda

Ramazan Bayramı nedeniyle ara verilen hükümet kurma çalışmalarının bugünden itibaren hız kazanması bekleniyor.

İKİNCİ TUR BAŞLIYOR
Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ramazan Bayramı öncesi başlattığı birinci tur görüşmelerinde üç siyasi parti CHP, MHP ve HDP liderleri ile görüştü. İlk tur görüşmeleri “niyet okuma” partilerin koalisyona bakışları ve olası Hükümet ortağının kim olabileceğine bakıldı. Ama asıl sonuç, bu hafta başlayacak ikinci tur görüşmelerinde ortaya çıkacak.
 

YA DEVAM YA TAMAM
İkinci tur görüşmelerde Başbakan Davutoğlu, komisyonlarda yer alan kurmaylarıyla HDP hariç diğer  liderleri tekrar ziyaret edecek. Koalisyon arayışlarının netlik kazanacağı görüşme ikinci tur görüşmeleri olacak.
 

AĞUSTOS’UN 10’NA KADAR NETLEŞECEK
AK Parti kurmaylarından edinilen bilgilere göre ikinci tur görüşmelerinin ardından başlayacak üçüncü tur görüşmelerinin 10 Ağustos’a kadar devam etmesi planlanıyor. Hükümeti kurma tablosu ortaya çıkmazsa Davutoğlu’nun 10 Ağustos’tan sonra görevi iade etmesi planlanıyor.
 

45 GÜNDE KURULMASSA ERKEN SEÇİM
Bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerde ikinci parti çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Hükümeti kurma görevini verecek. Burdan da bir sonuç çıkmazsa, 23 Ağustos’ta Anayasa gereği hükümeti kurmak için verilen 45 günlük süre sona erecek. Hükümet kurulmadığı için, Cumhurbaşkanı ya da Meclis erken seçim kararı alacak
 

YAVUZ” “İSTER KOALİSYON İSTER SEÇİM”
AK  Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz koalisyon çalışmalarıyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamasında “ Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu ve CHP, MHP, HDP genel başkanları koalisyonla ilgili görüşlerini açıkladılar. Sayın Başbakanımız Partimizin ilkeleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Koalisyon kurulabilecek mi yoksa erken bir seçime mi gidilecek, bunu kısa sürede göreceğiz. Biz AK Parti olarak erken seçime de hazırız, koalisyon hükümetine de. Esas olan partilerin menfaati değil memleketin faydasıdır .Milletimiz için en hayırlı olanın gerçekleşmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

ÖZKOZ “ÇÖZÜM YARATMAMIZ GEREKİYOR”

Koalisyon çalışmalarıyla ilgili gazetemize açıklamalarda  bulunan CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç  ise “MHP'nin tavrıyla ortaya çıkan tablo; ya AKP’yle koalisyon ya da erken seçimdir. Seçmen, 7 Haziran'da iradesini ortaya koydu. Bunun üzerinden bir çözüm yaratmamız gerekiyor. Halkı da ülkeyi de ekonomiyi de daha fazla zorlamaya hakkımız yok.
Biz CHP olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Geri adım atmayacağımız ana hat, 14 ilkeyle açıkladığımız kırmızı çizgimiz, ortada. Bunların kabulü halinde bir ortak zemin mümkün olabilir. Umarım ülkemiz için en hayırlısı olur. Biz, ülkemizin kurucu partisi olarak, zor zamanda yine elimizi taşın altına koyuyoruz” dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
9 + 6 =