Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Kışlaçay’da mezarda cenaze yemeği dağıtımı yasaklandı

Kışlaçay Sevdası Derneği Ve Muhtarın kararıyla, mezarda cenaze yemeği dağıtımı yasaklandığı duyuruldu

İLÇELER
Kışlaçay’da mezarda cenaze yemeği dağıtımı yasaklandı

GELENEK HALE GELEN BU GÖRÜNTÜ MEZARDA HOŞ OLMUYOR 

Kışlaçay Sevdası Derneği Ve Muhtarın kararıyla, mezarda cenaze yemeği dağıtımı yasaklandığı duyuruldu.

Arifiye İlçesi Kışlaçay Mahallesin’de dikkat çeken bir karara imza atıldı. Kışlaçay Sevdası Derneği Ve Mahalle Muhtarı Cemal Aldemir, yaptığı istişarelerde cenaze yemeğinin mezarlıklarda hoş olmayan görüntülere yol açtığını ve bundan sonra yemek vermek istiyen cenaze sahibi ve yakınlarının Köy Kahvehanesi Ve Hanelerinde verebileceğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Mezarlarda Cenaze sahibinin yemek verme merasimine dönüştüğü belirtilerek. Bu da toplumsal ciddi sıkıntılara yol açıyor” dedi.

“CİDDİ SIKINTILARA YOL AÇIYOR”
Bir evde cenaze varsa, 3 gün mahalleli komşu ailenin acısı olduğu için mutfağa giremez ve yemek yapamaz diye komşulardan yemekler gelirdi. Bu güzel gelenek, bugün yerini, cenaze sahibinin yemek verme merasimine dönüşüyor. Bu da toplumsal ciddi sıkıntılara yol açıyor.” denildi.

KÖY KONAĞI VE HANELERİNDE VERİLEBİLİR.

Bizim dinimizden, medeniyetimizden ve kültürümüzde cenaze olduğunda bir an önce hızlı bir şekilde yıkayıp defnetmemiz gerekiyor. Hocalarımız ve büyüklerimizden öğrendiğimiz kadarıyla Peygamber efendimiz, cenaze evine yemek gönderirmiş. Son zamanlarda Türkiye genelinde garip bir uygulama var. Cenazesi olan, gelenlere mezarlıkta yemek ikram ediyor.

Bu yanlış geleneği Kışlaçay Sevdası Derneği,Köy Gençliği Ve Mahalle Muhtarlığı tarafından yapılan istişareler sonucununda bu uygulamaya mezarlıkda son veriyoruz. Cenazede bize düşen, dua okuyup, başsağlığı dilemek ve vazifemizi yaptıktan sonra oradan ayrılmaktır.Cenaze yemeğinin mezarlıklarda hoş olmayan görüntülere yol açtığını ve bundan sonra yemek vermek istiyen cenaze sahibi ve yakınlarının Köy Kahvehanesi Ve Hanelerinde verebileceğini açıkladı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
9 + 6 =