Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Kazak öğrenciler Nevruz’un gelişini coşkuyla kutladılar

Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı, Kazak öğrenciler tarafından düzenlenen programla kutlandı.

GÜNCEL
Kazak öğrenciler Nevruz’un gelişini coşkuyla kutladılar

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Dil Eğitim-Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SADEM), Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) ve Sakarya Kazakistan Öğrenci Topluluğu’nun ortaklığında Nevruz Bayramı programı düzenlendi. Turgut Özal Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programa SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Türkay’ın yanı sıra SADEM temsilcisi Öğr. Gör. Selman Batuhan Seslikaya ile öğrenciler katılım gösterdi.
Nevruz birliğin, kardeşliğin sembolüdür
Baharın müjdecisi ve doğanın yeniden uyanışını temsil eden “Nevruz Bayramı” programının açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Türkay “Nevruz’un bizim kültürümüzde bambaşka bir yeri var. Nevruz doğuşun, yeniliğin, baharın ve aynı zamanda birliğin, kardeşliğin sembolü olarak görülür. Bahar coşkusunu kalbimize taşıyan bu programda, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Nevruz Bayramınız kutlu olsun” dedi. 
Nevruz, farklı inançlar, kültürler ve coğrafyalarla insanları birleştiren bir kutlamadır
Nevruzun yeni başlangıç ve umutlar, baharın gelişi, bereketin başlangıcı ve ortak mirasımız olduğunu vurgulayan SADEM Temsilcisi Öğr. Gör. Selman Batuhan Seslikaya ise “Nevruz bizleri daha güçlü kılan, geçmişimizin mirası, farklı inançlar, kültürler ve coğrafyalarla insanları birleştiren bir kutlamadır. Bu özel gün birlikte yaşamımızın, birbirimize karşı hoşgörünün ve ortak noktalarda birleşmenin adıdır. Baharla birlikte nasıl toprak yeniden canlanıyorsa, bizde aynı şekilde titreyeceğiz ve üzerimizdeki tozu atıp canlanacağız. Hepinizin Nevruz Bayramı kutlu olsun” ifadelerini kullandı. 

Geleneksel kıyafetlerle gösteri yapan öğrencilere yoğun ilginin olduğu programda, Kazak Kültürünün örf ve adetlerini anlatan tiyatro oyunları sergilenirken, dombra, kopuz gibi önemli çalgı aletlerinin de yer aldığı konserde ise Türk ve Kazak şarkıları seslendirildi. 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 5 =