Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Karasu Liman İnşaatında Önemli Gelişme

GÜNCEL
Karasu Liman İnşaatında Önemli Gelişme

İnşaatına 1994 yılında balıkçı barınağı olarak başlatılan ancak 22 yıldır bir türlü bitirilemiyen Karasu Limanında önemli bir adım daha atılıyor. Liman inşaat projesini  yürüten İçtaş Firması gemilerin limana yanaşabilmesi için derinlik taraması yapacak.
  
22 YILDIR BİTİRİLEMEDİ
Yapımı 22 yıldan bu yana devam Karasu Limanıyla ilgili çalışmalarda artık sona geliniyor. Mendirek inşaatını yapan İçtaş, firması bakanlığın açtığı Yap-İşlet-Devret ihalesini kazanmış 2014 yılında  yerin teslimini almıştı. Tarama bölgesinde mülk sahiplerine ait arazilerin  kamulaştırma işlemleri için ise Nisan ayında görüşmelere başlanmıştı. İçtaş Firması Kamulaştırmanın  tamamlanmasıyla birlikte Karasu Limanında tarama (derinleştirme) çalışmalarına başlayacak.
CAZİP NOKTADA YER ALIYOR
1994 yılında balıkçı barınağı olarak başlatılan sonrasında ise  ulaştırma limanına dönüştürülen Karasu Limanı genel kargo/dökme yük, ro-ro ve tren ferisi gemilerine hizmet vermek amacı ile planlanlandı. Karasu Limanı, deniz ile demiryolunu buluşturacak bir konumda olması nedeniyle mevcut limanlar içerisinde cazip bir noktada yer alıyor.
İZMİR VE İSTANBULA ALTERNATİF
Limanın hinterlandı olarak Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Düzce ve Bolu illeri belirlendi. Liman demiryolu ile Adapazarı üzerinden İstanbul’a bağlanacak. Limanın, İstanbul ve İzmit’teki limanlara alternatif olması beklenmekle birlikte bu sayede bu şehirlerdeki trafik yükünün azalacağıda öngörülüyor.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz