Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Kanser tedavi cihazlarının ticarileşmesi için ziyaret

SUBÜ, başta Biyomedikal Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde geliştirilen iki kanser tedavi cihazının ticarileştirilmesi olmak üzere sanayi ve eğitim alanlarında iş birlikleri geliştirmek üzere Güney Kore Ticaret Endüstri ve Enerji Bakanlığı ile Kore Teknoloji Geliştirme Enstitüsü’nden gelen bir heyeti ağırladı.

GÜNCEL
Kanser tedavi cihazlarının ticarileşmesi için ziyaret

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), Güney Kore ile başta akademisyenlerin biyomedikal alandaki projeler sonucu ortaya çıkardıkları ürünlerin ticarileşmesi olmak üzere yeni iş birlikleri geliştirmek için görüşmeler yürütüyor. Bu kapsamda Güney Kore Ticaret Endüstri ve Enerji Bakanlığı’dan Genel Müdür Lee Mnwoo ve Müdür Yardımcısı Ko Eunjung ile Kore Teknoloji Geliştirme Enstitüsü’nden (KIAT) Park Cheonkyo ve Cho Honglae SUBÜ’ye ziyarette bulundu. SUBÜ Teknoloji Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hyun Soo Lim mihmandarlığında temaslarda bulunan Güney Kore heyeti SUBÜ ve akademisyenlerin yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler aldıktan sonra birimleri ziyaret etti ve Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ile hayata geçirilebilecek iş birlikleri için görüşmede bulundu.

Ziyaret detayları

İlk olarak SUBÜ Senato Toplantı Salonu’nda düzenlenen ve karşılıklı heyetlerin yer aldığı toplantıda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Boz, Güney Kore heyetine SUBÜ’nün eğitim modeli, Nehir Teknokent’in faaliyet alanı, uygulama ve araştırma merkezlerinin faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdi. Daha sonra atölyeler ziyaret edilerek Türkiye ve yurt dışında yapılan teknoloji yarışmalarında başarılı sonuçlar elde eden elektrikli ve hidromobil araçlar öğrenciler tarafından tanıtıldı. Biyomedikal Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde ise heyetin ana ziyaret nedenlerinden olan ve kanser tedavisi amacıyla TÜBİTAK projeleri kapsamında geliştirilen Prof. Dr. Hyun Soo Lim’in Fotodinamik Terapi Lazer Cihazı ile Doç. Dr. Mustafa Zahid Yıldız’ın Fotodinamik Lazer Led Cihazının ticarileşmesine yönelik atılabilecek adımlar ele alındı. Ayrıca merkez faaliyetlerine ilişkin detaylar paylaşıldı. Teknoloji Yarışmaları Koordinatörlüğü ziyaretinde ise Dr. Öğretim Üyesi Ali Furkan Kamanlı, koordinatörlüğün özelliklerine ve yarışmalardaki rolüne ilişkin detayları aktardı. Son olarak Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’ın makamında biyomedikal alan dışında Avrupa Birliği fonları ve sanayi ile eğitim alanlarında yapılabilecek iş birlikleri konuşuldu.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
6 + 2 =