Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Jeoloji Mühendisleri Odası (Jmo) Basın Açıklaması

Jeoloji Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilciliği, basın ve yayın kuruluşlarında çıkan, “Sakarya’da Zemin Etüt Çalışmaları Yanlış Uygulanıyor” haberine dair açıklama yaptı.

GÜNCEL
Jeoloji Mühendisleri Odası (Jmo) Basın Açıklaması

Jeoloji Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilciliği, basın ve yayın kuruluşlarında çıkan, “Sakarya’da Zemin Etüt Çalışmaları Yanlış Uygulanıyor” haberine dair açıklama yaptı.

İlimizde Yapılan Zemin Etüt Raporları;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 18 Mart 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan ve 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik(Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği) ileTürkiye Deprem tehlike haritası ve parametre değerleri hakkında Bakanlar Kurulu kararı ileresmi gazetede yayımlanmış olan planlı alanlar imar yönetmeliği esas alınarak hazırlanmaktadır. İnceleme ve denetleme sorumluluğu makamında bulunan ilgili belediyelerde ilgili bakanlıkların hazırlamış oldukları kanunlar çerçevesinde bu görevini yerine getirmektedirler. Yaptığımız raporların hepsi mevzuata uygun ve denetim altındadır.

Yapılaşmalar için hazırlanan Zemin ve Temel Etüt Raporları, Veri ve Geoteknik Raporları olmak üzere 2 bölümden oluşmakta olup; mevzuat gereği Veri Raporları, Jeoloji ve Jeofizik Mühendislerince,Geoteknik Raporları Jeoloji Mühendisi, Jeofizik Mühendisi ve İnşaat Mühendisi İmzasıile hazırlanmaktadır. Zemin iyileştirmeleri ile ilgili Jeoloji veJeofizik mühendisleri olarak öneriler sunulmaktadır.

Ayrıca kent merkezinde özellikle deprem görmüş, ekonomik ömrünü de tamamlamış olan yüksek katlı binaların dönüşümü elzemdir. Bahse konu binaların cephe giydirmeleri, boya, badana gibi basit tadilatlarına izin verilmemeli, bu binaların risk performans raporu olmaksızın adeta yeni yapılmış yapılar gibi her türlü işleme açık olmasının önüne geçilmelidir.

Oda olarak özellikle şu konuya dikkat çekmek isteriz ki;Zemin Etüt Raporlarında başlangıçtan itibaren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İlgili Belediyelerdeki Denetçi Mühendisler, arazi çalışmaları esnasında yetkili mühendisler ve teknikerler, Laboratuvar çalışmaları, büro çalışmaları sırasında Jeoloji Mühendisi, Jeofizik Mühendisi ve İnşaat Mühendisleri gibi ilgili Mühendislerin sorumluluğu altında ilerlemektedir. Yapılan çalışmalarda zemin iyileştirmesi gerekli olan bölgelerde literatürde kabul gören zemin ıslah yöntemleri yapılması önerilmektedir.Zemin Etüt Raporları yetkili kurumlarda onay sürecinden geçtikten sonra; müracaat eden tüzel veya gerçek kişilere Onaylı raporlar teslim edilir. Bu safhadan sonraki uygulama süreci bizlerin dışında gelişen faaliyetlerdir.

‘Zemin iyileştirme çalışmaları ilimizde yanlış uygulanıyor’ ifadesine ben de şahsen katılıyorum ancak bunun yaptırım gücü Jeoloji Mühendisleri Odası ve Meslektaşlarımız da değildir.

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 5 =