Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

İl Koordinasyon toplantısında sorunlar masaya yatırıldı

GÜNCEL
İl Koordinasyon toplantısında sorunlar masaya yatırıldı

Sakarya Valiliği 2. Dönem Temmuz ayı İl Koordinasyon Toplantısında şehrin çeşitli bölgelerindeki sıkıntıları değerlendiren Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Recep Yener Bilginer, “Yerel idareler ve belediyeler bu tip durumları göz önünde bulundursalar bu sıkıntılar yaşanmayacak.  Planlayarak çalışmıyoruz ve yaşamıyoruz. Günübirlik lokal çözümler arıyoruz” dedi.
 

TOPLANTI
Sakarya Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ve Vali Hüseyin Avni Coş’un katılamaması nedeniyle Vali Yardımcısı Mehmet Ünal’ın yönettiği koordinasyon toplantısına Kaymakamlar, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri ve yetkililer katıldı. .  Toplantının açılış konuşmasını yapan Mehmet Ünal, “ 2015 yılı yatırımlarımızın toplam proje tutarı 5 Milyar 529 milyon lira olup 2014 yılı yatırımlarının proje tutarı ile karşılaştırdığımızda yüzde 8’lik( 295 Milyon lira) bir artış meydana gelmiştir. Toplan proje tutarını sektörlere göre incelediğimizde; sırası ile Ulaştırma 3 milyar 603 milyon lira, Diğer Kamu Hizmetleri 818 milyon lira ve eğitim sektörleri 414 milyon lira ile ilk üç sırayı aldı” dedi.
 

YATIRIMLAR
2015 yılı toplam ödeneklerinin 985 milyon lira olduğunu ifade eden Ünal, “ Toplam ödenek miktarını sektörlere göre incelediğimizde; sırasıyla Diğer Kamu Hizmetleri 426 milyon lira, ulaştırma 310 milyon lira ve eğitim sektörleri 103 milyon lira ile ilk üç sırayı paylaşmaktadır. İlimizin 2015 yılı yatırım programında yer alan 341 projeye, 2. Dönem itibari ile tahsis edilen 985 milyon lira ödeneğin 400 milyon lirası harcanarak yüzde 41 nakdi, yüzde 45 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. 104 projeye ise hazırlık çalışmaları devam ettiğinden henüz başlanılamamıştır. 2015 yılı yatırım programında yer alan projelerimiz Valiliğimiz, kurum ve kuruluşlarımızın etkili koordinasyonu ve işbirliği içerisinde aksatılmadan sürdürülmektedir” dedi.
 

KARAYOLLARI
Vali Yardımcısı Mehmet Ünal’ın konuşmasının ardından kurum ve kuruluş temsilcileri il genelinde yürüttükleri yatırım, hizmet ve çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundular. İlk olarak kürsüye çağırılan Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Recep Yener Bilginer, “ Genel Müdürlüğümüzün Sakarya ili sınırları içerisinde 2015 yılı itibari ile yatırım programları için ayrılan tutar 2 milyar 859 milyon 871 bin lira. 2014 sonu itibari ile bu miktarın 1 milyar 288 milyon 776 bin lirası harcanmış ve gerçekleştirilmiş bulunuyor. Yüzde 47 nakdi gerçekleşme söz konusu” dedi. 
 

ENERJİ VEREMİYORUZ
Bilginer’in konuşmasının ardından SEDAŞ Dağıtım Direktörü Yunus Bekircan, Akyazı’da Ballıkaya barajının bulunduğu havzada yer alan 3 köye elektrik veremedikleri gerekçesi ile karayolları ile ilgili olan sıkıntılarını dile getirdi. Bekircan, “ Bu baraj havzası içerisinde  3 köy var ve yerleri istimlak edildi. Onlar da baraj alanı dışında kendilerine ev yapmışlar. Orası için bizden enerji talep ediyorlar. Geçen gün 20 kişi daireye gelerek sıkıntılarını anlattılar. Yol güzergâhının bir an evvel belirlenmesi ve DSİ’nin enerji nakil hattını yol güzergahına taşıması lazım ki biz de trafo koyarak enerjiyi vatandaşa verebilelim. Talepleri karşılamamız lazım” dedi. Bilginer bu sözler üzerine, “ yatay ve dikey planlarımız o bölgede belli. Çalışmalarımız da devam ediyor ancak bu konunun hassasiyetini genel müdürlüğümüze ileteceğim.
 

DOĞALGAZ SIKINTISI
AGDAŞ Genel Müdürü Kenan Demir ise Kocaali ilçesinde Karayollarına ait bir yolda doğalgaz çalışması yapamadıklarını belirterek, “  Kocaali’de karayollarına ait bir yol var. Büyükşehir belediyesi yolu devralmıyor, biz de orada ki projelerimizi gerçekleştiremiyoruz. Altyapı çalışması geçekleştirilmesi gerekiyor. belediyeye müracaat ettiğimizde Kocaali’nin içindeki kısmını devralabileceklerini söylüyorlar. Ancak karayolları muhalefet şerri koydu. Biz özel bir şirket olduğumuz için muhalefet şerri olan bir bölgede SASKİ gibi kazı çalışması yapamıyoruz. Böylece şehre gaz getirme çalışması daha proje kapsamında tıkandı. Bölge müdüründen bu konuda yardım talep ediyoruz” dedi. 
 

PLANSIZLIK
Recep Bilginer de Kenan Demir’e cevap olarak “ Bu konu tüm illerde sıkıntıya yol açıyor. Bu koridor alanında sahibi olduğumuz için kendi tesisimizi kurmak zorundayız. Zaman zaman bu bölgeleri Büyükşehir ya da özel idare devralıyor o zaman kendileri müsaade ediyorlar, ama karayolları olarak genelge var yola paralel tesisleri veremiyoruz. Doğalgaz için o bölgeyi vermek bizim orada hiçbir çalışma yapamamamız demek. Yerel idareler ve belediyeler bu tip durumları göz önünde bulundursalar bu sıkıntılar yaşanmayacak. Türkiye’nin her yerinde bu sıkıntılar yaşanıyor. Planlayarak çalışmıyoruz ve yaşamıyoruz. Günü birlik lokal çözümlerle sonuca ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.
 

BALLIKAYA VE LİMAN 
Recep Bilginer’in ardından kürsüye Devlet Su İşleri 3. Bölge Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Şeref Dağdelen, Ballıkaya Barajı’nın yüzde 32 gerçekleşme oranına kavuştuğunu söyledi. Ulaştırma 13. Bölge Müdürlüğü Kontrol Amiri Erdem Öncebe ise, “ Sakarya’da devam eden 3 projemiz var. Bunlar Karasu Sahil projesi, Karasu Liman İnşaatı ve Karasu Demiryolu. Karasu Limanı yap işlet devret modeli projesine ağustos ayında başlamayı planlıyoruz. Sahil projesine ise yüzde 30’u tamamlanmıştı mahkeme süreci tamamlandığı için yaz sezonu tamamlanınca inşaata devam etmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
7 + 3 =