Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Hamam kalıntısında düğmeye basıldı

Kullanımına açılabilmesi amacıyla proje geliştirildi

İLÇELER
Hamam kalıntısında düğmeye basıldı

Kullanımına açılabilmesi amacıyla proje geliştirildi

Sapanca çarşı merkezinde bulunan ve görüntüsü sebebiyle vatandaşların “ağlama duvarı” adını taktıkları eski hamama ait kalıntı için düğmeye basıldı.

VALİLİK KARŞILAYACAK
Tarihi eser olması sebebiyle yıkılamayan yapının görüntüsünün düzeltilmesi ve alanın vatandaşların kullanımına açılabilmesi amacıyla yeni bir proje geliştirildi. Sakarya Valiliği ve Sapanca Belediyesi işbirliğinde gerçekleşecek Sapanca Rüstempaşa Hamamı Kalıntısı Ek Yapı Uygulama Projesi kapsamında koruma saçağı, köprü, büyük saçak cam döşeme ve çevre düzenlemesi yer alıyor. Yaklaşık 500 bin liraya mal olacak projenin yüzde 75 ödeneği ise Sakarya Valiliği tarafından karşılanacak.
ÇALIŞMA
Proje kapsamında kalıntının kuzeydoğuda bulunan duvarının üzerine koruma saçağı yapılacak. Ayrıca kalıntının orta kısmına karşıdan karşıya geçişi sağlamak için bir köprü yerleştirilecek. Kalıntının odunluk kısmının üzerine döşenecek cam döşeme ile hem kalıntının korunması hem de görsel bir görünüm sağlanacak. Cam döşeme üzerine ise büyük saçaklar konulup açık alan oluşturularak kalıntının etrafında yapılacak olan gezi yollarına bağlantı sağlanacak. Yeni oluşturulan alana ise kuzeydoğu ve güneydoğuda bulunan gezi yollarından giriş çıkış sağlanacak.
1 YIL
Yapım işi kısa bir süren ihale edilen projenin çalışmaları ise yaklaşık bir yılda tamamlanacak.
 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz