Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Fındıkta endişeli bekleyiş

Üretici de fiyat konusunda endişe yaşamaya başladı

GÜNCEL
Fındıkta endişeli bekleyiş

Üretici de fiyat konusunda endişe yaşamaya başladı

Geçen yıl rekoltenin düşük olması üzerine fındık adeta ‘Altın Yılı’nı yaşamış ve kilosu 20 lirayı bulmuştu. Bu yıl ürünün bol olduğunu öne süren tüccar, şimdiden fiyatı düşürmenin çaresini ararken, üretici de fiyat konusunda endişe yaşamaya başladı.

“EMANETÇİYE BIRAKMASINLAR”
Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, fındık üreticilerini uyararak, “Fındıkçılarımız hasattan sonra ürünlerini emanete bırakmasınlar. Fındıklar emanete bırakıldıkça, fiyatlar yükselmez” dedi.
Üreticiye fındığı kendilerinin toplamasını öneren Şenoğlu, “Fındığı işçilerin toplaması doğru değil. 10 yıl dayanıklı sergiler var. Bunları fındıkların altlarına sererek dökülmesini bekleseler, hem işçi maliyeti hem de fındığa verilen zarar en aza indirilir” şeklinde konuştu.

“GÜZEL MUHAFAZA ETMELİLER”
Fındık rekoltesinin geçen yıla göre tüm ülkede yüksek olduğunu dile getiren Şenoğlu, “ Fiyatların yine de 13- 15 lira seviyesinde olacağını düşünüyorum. Ancak, üreticiler fındıklarını iyi kurutup güzel muhafaza etmeliler. Ayrıca emanete de bırakmasınlar. Fındık emanete bırakıldığı zaman, rekabet ortamı oluşmuyor ve tüccar piyasayı kendisi belirliyor. Bu şekilde de kazanan yine çiftçi olmuyor” ifadelerini kullandı. 

PİYASA ŞARTLARI
Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete’de fındığın bu yıl geçen yılki gibi rekor bir fiyata ulaşmasını beklemediklerini ifade ederek, “Piyasa şartlarına göre fiyat oluşacaktır” dedi. Başkan Mete, tarımsal ürünlerin genelde arz ve talebe göre fiyatının belirlendiğini ifade ederken, “Geçen yıl birçok bölgede don nedeniyle fındık olmayınca rekolte haliyle düşüktü. Bu yıl genelde bir ürün fazlalığı var. Bu nedenle geçen yılki gibi bırakın rekor bir fiyat olmasını, şu andaki fiyatın bile oluşması zor görünüyor” şeklinde konuştu.

10 LİRA CİVARINDA…
Fındık fiyatının yine arz ve talebe göre oluşacağını belirten Mete, “Üretici malını bekletir, satmazsa fiyat yükselir. Ama bir anda ürünü piyasaya sürerse, o zaman üretici hüsrana da uğrayabilir. Fiyat bu yıl bize göre 10 liranın biraz üzerinde veya altında olabilir. Bunu piyasa koşulları ortaya koyacak” dedi. 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz