Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Fındık işçileri terörden dolayı tedirgin

Terör örgütü PKK'nın son günlerde yolcu ve yük trenlerine gerçekleştirdiği saldırılar, demiryoluyla yolculuk yapan tarım işçilerini tedirgin ediyor.

GÜNCEL
Fındık işçileri terörden dolayı tedirgin

Terör örgütü PKK'nın son günlerde yolcu ve yük trenlerine gerçekleştirdiği saldırılar, demiryoluyla yolculuk yapan tarım işçilerini tedirgin ediyor.


Diyarbakır'dan Adapazarı'na fındık toplamaya giden 70 tarım işçisini, Diyarbakır Tren Garı'nda yakınları uğurladı. İşçiler, ekmek parası kazanmak için zor şartlar altında yolculuk yaptıklarını, terör olayları ve mevsimlik işlerde kazancın azalması sebebiyle geçen yıllara oranla çalışmaya giden kişi sayısında düşüş yaşandığını söyledi.

Fındık işçilerinin ekip sorumlusu Hüsnü Şenol, son günlerde terör örgütünce yolcu ve yük trenlerine yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırıların işçileri de tedirgin ettiğini belirterek, "Trene yönelik saldırıyı gerçekleştirenler ortalığı karıştırmak isteyen insanlardır" dedi. "Bu tür saldırıları kınıyoruz" diyen Şenol, ülkenin huzurunu kaçırmak isteyenlerin varlığına dikkati çekti.

Türkiye'nin huzurunu istemeyenlerin yine iş başında olduğunu anlatan Şenol, "Rahata ulaşmıştık, yine iş bozanlar ortaya çıktı, fitneciler ortaya çıktı. Bu tür insanların aramızdan çekilmesini istiyoruz. Araçlara yönelik saldırılar işçileri de tedirgin ediyor. Bundan bir ay önce 250 işçi ayarlamıştım ki buna güvenerek oradaki fındıkçılara söz verdim. Aşağı yukarı bir hafta içerisinde 100-150 işçi gelmekten vazgeçti. Fındık toplamaya gelenler ailece geliyor. Diyelim ki bir aile 10 kişi ise bunlardan 6-7'si geliyor, 3-4 kişi evde kalıyor. Ortalık karışık olduğu için kimse yakınlarını evde bırakmak istemiyor. Dolayısıyla gelmiyorlar. Bundan dolayı işçi sayımız düştü, tedirginlik yaşıyorlar."

Şenol,  27 yıldır Adapazarı'na gittiğini belirterek, şunları söyledi; "Bunca senedir oradaki Gürcü'süyle, Türk'üyle, Laz'ıyla bir alıp veremediğimiz olmadı. Kardeş gibi yaşıyoruz. Niye burada bizi birbirimize öldürtüyorlar, birbirimize düşüyorlar? Yanlış yapıyorlar. Biz artık çocuk değiliz, neyin nasıl olduğunu biliyoruz. Bir an önce bu işe bir çözüm bulmaları lazım. Bu ateşe bir su dökmeleri lazım. Millete yazık."

Şenol, Çözüm Süreci'nin önemine değinerek, birkaç yıldır bölgede huzurlu bir yaşam sürdürüldüğünü anımsattı. Abdurrahman Güneş de bu tür saldırıların trenle yolculuk yapmak zorunda olan işçileri zor durumda bıraktığını kaydetti. Van'da raylara döşenen mayının yolcu treninin geçişi esnasında patlatıldığını anımsatan Güneş, bu tür haince saldırıları asla benimsemediğini, bu saldırının kesinlikle kabul edilebilecek bir yanının olmadığını anlattı. Meclisteki siyasi partilerin sorunun çözümü için birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Güneş, "Bu ülkenin çözemeyeceği hiçbir şey yoktur. Bizler Kürt'üyle, Türk'üyle hepimiz kardeşiz. Çünkü Allah bizi kardeş yaratmıştır" diye konuştu

Kaynak: Yenigün Gazetesi

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz