Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Filistinli Çocukların Acılarına Son Verilmeli

İzlanda’da Düzenlenen 6. Reykjavik Küresel Forumu’nda konuşan KEFEK Başkanı Çiğdem Erdoğan Atabek, “Filistin’de bulunan kadınlar ve çocuklarımız için acil önlem alınması gerektiğini buradan tüm dünyaya duyurmak istiyorum. Bu insanlık adına aslında hepimizin bir borcudur” dedi.

GÜNCEL
Filistinli Çocukların Acılarına Son Verilmeli

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, İzlanda Hükümeti ve Parlamentosu ile Kadın Siyasi Liderler Örgütü’nün (WPL) ortaklaşa düzenlediği 6. Reykjavik Küresel Forumu’na katıldı. İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te düzenlenen zirve; siyaset, iş dünyası, sivil toplum, akademi, sanat ve medya dahil olmak üzere tüm sektörlerden kadın liderleri ağırladı. 12-15 Kasım arasında düzenlenen zirvede toplumu kadın erkek eşitliğine doğru nasıl daha fazla ilerletebilecekleri ve liderlik pozisyonlarındaki kadın sayısını nasıl teşvik edip olumlu yönde geliştirebilecekleri konuları tartışıldı.
20 Yılda Kadınlarımız İçin Önemli İşlere İmza Attık
Parlamentolar arası iş birliğini arttırıcı ikili görüşmelere sahne olan zirvede TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nu temsilen konuşan Başkan Atabek, “Kadınlar artık teknolojik ilerlemeler, haklarının farkında olmaları ve zamanla etkisi azalan cinsiyet klişeleri sebebiyle eşitsizlik sorunlarıyla kolayca başa çıkmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında 2004 yılında kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığın yapılabileceğine ilişkin hüküm konmuştur. Başta anayasa olmak üzere medeni kanun, borçlar kanunu ve iş kanunundaki son 20 yılda yaptığımız değişiklikler ile kadınlarımız çok daha güçlenmiştir.” dedi.
AK Parti’mizin 6 Milyon Kadın Üyesi Bulunuyor
Türkiye’de kadınların siyasete katılımına ilişkin görüşlerini belirten KEFEK Başkanı Çiğdem Erdoğan Atabek, “Siyasette kadının durumunda ise ülkemiz son 20 yılda önemli bir değişim yakalamıştır. 2002 seçimlerinde %4,4 olan parlamentoda kadın temsili 2023 seçimlerinde 119 kadın vekil ile .83’e çıkmıştır. Bu oranlar yeterli değildir; ancak temsilde adaletin sağlanması için önemli bir gelişmeyi göstermektedir. AK Parti olarak Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kurduğumuz parti içi siyaset okulları ile özellikle yereldeki kadınlarımızı siyasete yönlendirmeye çalışıyoruz. Bununla birlikte 6 milyon Kadın Kolları üyesi olan geniş kitlelere ulaşan bir kadın teşkilatımız da bulunmaktadır. Yereldeki bu güçlü teşkilatlanmamız kadınlarımızı farklı kademelerde siyasete sokmaktadır.” ifadelerini kullandı.
Kanunla Kurulan 4 Komisyondan Biriyiz
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu hakkında bilgiler veren Çiğdem Erdoğan Atabek, “Başta kadına yönelik şiddet olmak üzere; istihdam, kooperatifçilik, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması, gençlerin geleceğin mesleklerine hazırlanması, kadın girişimciliği ile ilgili bir kanun teklifi geldiğinde komisyonumuzda incelenmektedir. Komisyonumuz bu tür kanunları komisyonda görüşürken alanında uzman akademisyenleri, bakanlıkları, sivil toplum örgütlerini dinlemekte görüşünü tüm bu dinlemeleri yaptıktan sonra oluşturmaktadır. Komisyonumuz meclis çatısı altında hem kanun teklifi görüşebilen hem de vatandaşlardan dilekçe kabul edebilen 2 komisyondan biridir. KEFEK kanunla kurulmuş bir komisyondur ve bu durum komisyonumuza önemli yetki ve güç vermektedir. Meclisimizdeki 19 Komisyondan sadece 4’ü kanunla kurulmuştur. Bu durum meclisimizin kadın haklarına verdiği önemi göstermektedir.” şeklinde konuştu.
Filistin’de Kadın ve Çocuklar Ölüyor
İzlanda’da gerçekleştirdiği konuşmada Filistin halkının yaşadığı zulme de değinen Atabek, dünyayı bu zulme son vermeye davet etti. Milletvekili Atabek şu ifadeleri kullandı; Bir insan, kadın ve anne olarak şunları söylemek zorundayım. Burada farklı sektörler ve farklı ülkelerden gelen insan hakları ve kadın sorunlarına ilişkin yıllarca çalışmış siz değerli katılımcılar varken ifade etmek istiyorum. Filistin’de 4.000’i çocuk olmak üzere toplam 10.000 kişi son bir ay içinde öldürüldü. Filistin’de bulunan kadınlar ve çocuklarımız için acil önlem alınması gerektiğini buradan tüm dünyaya duyurmak istiyorum. Bu insanlık adına aslında hepimizin bir borcudur.
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Çiğdem Erdoğan Atabek, zirveye ev sahipliği yapan İzlanda Cumhurbaşkanı Guðni Th. Jóhannesson, İzlanda Ulusal Meclisi Başkanı Birgir Ármannsson, parlamento üyeleri ve Kadın Siyasi Liderler Örgütü temsilcilerine ev sahiplikleri için teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
4 + 2 =