Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Evcil Hayvanlarınızı Soğuk Havalara Hazırlamak İçin 4 İpucu

Veteriner hekim Mustafa YILDIZ, soğuk havalarda evcil dostlarımızın sağlıklı kalmaları için tavsiyelerde bulundu.

GÜNCEL
Evcil Hayvanlarınızı Soğuk Havalara Hazırlamak İçin 4 İpucu

Veteriner hekim Mustafa YILDIZ, soğuk havalarda evcil dostlarımızın sağlıklı kalmaları için tavsiyelerde bulundu.

Kış mevsimi hızla yaklaşıyor. Bahçemizde yada evimizde beslemiş olduğumuz can dostlarımızın kış mevsimini sağlıklı geçirmeleri için nelere dikkat etmeliyiz? Ne gibi koruyucu tedbirler almalıyız? Bu gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız . Soğuk havaların evimizde ya da bahçemizde beslemiş olduğumuz can dostlarımızın sağlıklı kalmaları  için almamız gereken koruyucu  dört tavsiye.

1. EVCİL HAYVANLARINIZI DAHA AZ SIKLIKTA YIKAYIN

Soğuk aylarda evcil hayvanlarınızı daha az sıklıkla yıkayınız. Yıkama esnasında kullanmış olduğunuz şampuanları bilinçli tedarik etmeliyiz. Elimize geçen her şampuanı can dostlarımıza  kullanmamalıyız.  Can dostunuza almış olduğunuz şampuan can dostunuzun deri sağlığına uygun değilse  can dostunuzun derisindeki yağlı tabakayı azaltır ya da tamamen uzaklaştırabilir.Buda can dostlarımıza deri ve tüy sorunları ortaya çıkarabilir.Evcil hayvanlarınız için özel üretilmiş kazak ya da montlar veteriner kliniklerde ya da petshoplardan temin edebilirsiniz.

2. EVCİL HAYVANINIZIN PENÇELERİNİ DAİMA KURUTUN

Her yürüyüşten sonra, kar , buzdancan dostunuzun pençelerinin etkilenip etkilenmediğini mutlaka kontrol ediniz. Can dostunuzun pençelerini yürüyüş dönüşü mutlaka kurutunuz. Can dotunuzun pençelerinde yaralanma mevcutsa tedavisi için serbest veteriner hekiminizden yardım isteyebilirsiniz. Bu kontrolleri her yürüyüşten sonra mutlaka tekrar ediniz.

Bir başka tavsiyemiz , soğuk havalarda can dostlarınız için yapılmış kışlık  patikleridir. Kışlık patikler can dostlarınızı soğuklardan ve kışın mevcut olan don ,karv.b. olumsuz meterolojik şartlardan  daha da iyi koruma sağlar, genel olarak can dostlarınızın alışmaları için  biraz zaman alabilir.

3. BESLEME MİKTARLARINI AYARLAYIN

Soğuk havalarda köpeğiniz yada kediniz ısınmak için ısınmaya karşı daha çok enerji yakar. Soğuk havalarda onları biraz daha fazla gıda vererek ihtiyaç duyulan kalorileri temin edebiliriz. Ayrıca, açık havadaki evcil hayvan, sağlıklı  kalmalarına yardım etmek için bol miktarda donmamış su içtiğinden emin olmalıyız.

4. MÜMKÜNSE EVCİL HAYVANLARINIZI İÇERİ ALINIZ

 Soğuk kış günlerinde evcil hayvanlarınızı mümkünse kapalı alanlarda bakmanız onların sağlığı ve de rahatlığı açısından önemlidir. Soğuk kış günlerinde onları sıcak bir bataniye ile korumaya almanız can dostlarınızın yaşam kalitesi ve standartını yükseltecektir. Sizlere ve de can dostlarımıza sağlıklı ,mutlu güzel günler dilerim.

Mustafa YILDIZ
Veteriner HEKİM

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 3 =