Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Eroğlu Ballıkaya Müjdesini Verdi

GÜNCEL
Eroğlu Ballıkaya Müjdesini Verdi

Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de ilk kez bir belediye tarafından hayata geçirilen HES projesine ilişkin, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi zoru başardı. Kendilerini bir kez daha tebrik ediyoruz” dedi. Bakan Eroğlu Ballıkaya Baraj Projesi için de müjdeyi verdi; “Barajın bitmesi tek başına yeterli değil. Projede isale hattı ve içmesuyu arıtma tesisi de yer alıyor. Büyükşehir’e yük olmaması adına Bakanlık eliyle hat ve tesisi biz inşa edeceğiz. Projeleri bitmek üzere.”

Bir dizi programa katılmak üzere Sakarya’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Şaban Dişli, Ali İhsan Yavuz ve Recep Uncuoğlu, ilçe belediye başkanları, bakanlık bürokratları da yer aldı.

Tüm Cazibesiyle Şehre Ulaşacak
Bakan Eroğlu’nu Sakarya’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Başkan Toçoğlu, “Sayın Bakanımıza her zaman Sakarya’nın yanında oldukları için teşekkür ediyoruz. Büyükşehir Belediyemizi ilgilendiren en önemli yatırımlardan biri de Ballıkaya Baraj Projesi’dir. Sakaryalı hemşerilerimiz tozlu raflarda kalmış bu projenin sizlerin destekleri ile hayata geçirileceğinin farkındalar. Ballıkaya Projesi’nin isale hatları ile ilgili olan kısmı çok önemli. Bu hatların barajın kendisinden daha fazla maliyetli olduğu kesindi. Bunun dışında aylık 2,5 milyon lira enerji için para ödüyoruz. Baraj projesinden cazibesiyle yararlanacağımız için elektrik enerjisinde büyük bir tasarruf sağlanmış olacak. Bu iki konuya vermiş olduğunuz destek için şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Vizyon Sahibi Bir Belediyecilik
Bakan Veysel Eroğlu, “Sözlerimin başında Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’na teşekkür etmek istiyorum. Vizyon sahibi bir yönetici olduğunu ifade etmek istiyorum. Bizlere, ‘Hidroelektrik Santrali inşa ederek, elektrik üreteceğiz’ dediklerinde gerçekten çok şaşırmıştım. O dönemde belediyelere böylesi imkanlar verilmiyordu. HES için temeli birlikte atmıştık, bölgede yine çok güzel bir mesire alanı inşa edildi. Bu anlamda zoru başardılar. Kendilerini bir kez daha tebrik ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz” diye konuştu.

Bakan Eroğlu’ndan 2 Müjde
Eroğlu, “Ballıkaya Sakarya için elzem bir konu. Yeni bir su kaynağına ihtiyaç zaruret halini almıştı. Sapanca Gölü’ne bağlı kalamazdık. Yaşanabilecek kuraklıklarda tüm cazibesiyle Sakarya’ya su verecek olan bir proje. Tüm zorluklara rağmen baraj bitiyor. İnşallah bu sene barajı bitireceğiz. Barajın bitmesi yalnızca yeterli değil. Sayın Başkanımızın da ifade ettikleri gibi projede isale hattı ve içmesuyu arıtma tesisi de yer alıyor. Büyükşehir’e yük olmaması adına Bakanlık eliyle hat ve tesisi inşa edeceğiz. Projeleri bitmek üzere. İnşallah bu yıl içerisinde ihaleye çıkacağız. Hızla eksiklikleri gidereceğiz. Proje üzerindeki son detayları bizzat ben de inceleyeceğim. Bu konu acil. Gerekli takipleri birlikte yapacağız. Diğer kurumlar ile de bu projenin hayata geçirilmesi için iletişim halinde olacağız” ifadelerini kullandı. Ziyaretin devamında Başkan Toçoğlu, Bakan Eroğlu’na teşekkür ederek, günün anısına üzerinde Sakarya’yı temsil eden motiflerin yer aldığı minyatür çalışmasını hediye etti.


 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 2 =