Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Dualar gözyaşlarıan karıştı

GÜNCEL
Dualar gözyaşlarıan karıştı

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi 16. yılında 3 bin 891 kişinin hayatını kaybettiği Sakarya’da dualarla anıldı. Depremin olduğu saate kadar süren anma programında vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı. 
  Resmi kayıtlara göre 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği 23 bin 781 kişinin de yaralandığı 17 Ağustos 1999 yılında Kocaeli Gölcük merkezli gerçekleşen Marmara Depremi, 16. yılında Sakarya Kent Meydanı’nda dualarla anıldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Adapazarı Belediyesi, Hendek Belediyesi ve Sakarya İl Müftülüğü katkılarıyla Sakarya İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (SİMDER) tarafından Kent Meydanı’nda düzenlenen anma etkinliğine Sakaryalı milletvekilleri ve yaklaşık 300 vatandaş katıldı.
  Akşam saatleri itibariyle başlayan anma etkinliklerinde İl Afet ve Koordinasyon Merkezi (AFAD) ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaye Dairesi Başkanlığı çalışmaları ve araçları tanıtıldı. Ayrıca Kent Meydanı’na kurulan 25 metrelik tünelde depremi anlatan fotoğraflar sergilendi. Deprem şehitlerinin isimlerinin yer aldığı slayt gösteriminin ardından Orhan Cami İmam Hatibi Alaaddin Beşel, İhsaniye Camii İmam Hatibi Suat Tekeoğlu, Çerçiler Camii İmam Hatibi Tuğrul Ersoy ve Sarı Kışla Camii İmam Hatibi Ali Güzeldal Kur’an-ı Kerim Tilaveti yaptı. Ağa Camii İmam Hatibi Ali Ömürlü'nün Deprem Kasidesini okuduğu sırada ise gözyaşları sel oldu. Depremin olduğu 03.02’ye kadar süren anma programı, Sakarya İl Müftü Yardımcısı Yusuf Akkuş’un yaptığı hatim duası ile sona erdi.
  Deprem Kasidesinin okunduğu sırada gözyaşlarını tutamayan Hülya Bayraktar isimli vatandaş, ‘akraba gibiydik’ dediği ve depremde kaybettiği komşuları aklına gelince çok duygulandığını söyledi. Hatim duasının yapıldığı sırada gözyaşlarına boğulan ve ayakta güçlükle durabilen Firdevs Akgül ise depremde 12 yaşındaki kızlarını kaybettiğini 16 yıl geçmesine rağmen sanki dün kaybetmiş gibi hissettiğini ifade etti. Depremde yaşadığı anları da anlatan Akgül, “Çocuklarıma deprem oluyor olduğunuz yerde kalın geçecek diye söylemiştim. Ama sonra apartman üzerimize gelip vurup geri gittiği zaman yerin dibine gidiyoruz gibi zannettim” dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz