Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Deprem şehitleri mezarları başında anıldı

Vatandaşlara helva ve su ikram edildi.

GÜNCEL
Deprem şehitleri mezarları başında anıldı

Vatandaşlara helva ve su ikram edildi.

17 Ağustos 1999'da yaşanan Marmara depreminde hayatını kaybeden Sakaryalılar, Serdivan Deprem Şehitliği’nde düzenlenen anma programıyla yâd edildi.
  Anma programında Serdivan Belediyesince Kur’an-ı Kerim tilaveti okunarak, dualar edildi. Bu sırada depremde yakınlarını kaybeden bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlar yakınları tarafından mezarları başında Kur’an okuyup, dualar edilerek anıldı. Düzenlenen mevlidin ardından Belediye ekiplerince, katılım gösteren vatandaşlara helva ve su ikram edildi.
  Depremde oğlu, gelini ve 7 aylık torununu kaybeden 68 yaşındaki Gülizar Özek, eşini de torununu enkaz altından çıkarttıktan sonra üzüntüden kaybetti. Yaşadığı apartmanda 11 komşusu da ölen Özek, öğretmen olan kızı ve torunuyla tek başına kaldı. Sık sık mezarlık ziyaretine gelen Özek, deprem olduktan sonra yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı:
  “Deprem olduktan sonra eşimle birbirimizin sesini duyduk ancak oğlum ve gelinimden ses alamıyorduk. Askeriye lojmanlarında oturanlar ‘sabredin, şimdi geliyorlar sizi kurtarmaya’ diye cesaret verdiler. Gün aydınlanırken askerler eşim ve beni çıkardı. Oğlum da var gelinim de var dedim ama meğersem ölmüş onlar, kiriş düşmüş üzerilerine. Ne yapacağımızı bilemedik, şoka girmiştik. Her şeye rağmen hayat devam ediyor. Üzülüyoruz tabi ama her şey Allah’tan.”
  32 yaşındaki kızı Hülya’yı ve 12 yaşındaki torunu Müge’yi kaybeden 70 yaşındaki Güllü Kaya ise yaşadıkları o geceyi anlattı. Kaya, “Çok sıcaktı, sesler, kütürtüler Allah Allah dedim bu evin üzeri nereye gidiyor? Kendime geldim eşim hiç duymuyor yanımda. Uyandırdım çatılar yıkılıyor dedim. Bir dışarıya çıktık ki bütün evler bizim kapının önüne yığılmış. Biz çıktıktan sonra kızıma koştuk. Ağlamaktan değil korkudan kendimize gelemedik zaten. Gittiler baktılar ki dümdüz olmuş oralar, kızım yok” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz