Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Bölgenin en kapsamlı Su ve Atıksu Laboratuvarı açıldı

Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Marmara Bölgesi’nin en kapsamlı Su ve Atıksu Laboratuvarı dev törenle açıldı. Başkan Ekrem Yüce, “Suyun kalitesini yönetmelik ile belirlenen 300 farklı parametreyle takip edeceğimiz laboratuvarımız şehrimize hayırlı olsun. Gelişmiş teknolojiye sahip yeni cihazlarla dolu laboratuvarımızla Sakarya’da suya tam kontrol sağlayacağız” dedi.

GÜNCEL
Bölgenin en kapsamlı Su ve Atıksu Laboratuvarı açıldı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından inşa edilen ve Marmara Bölgesi’nin en kapsamlı laboratuvarı olacak Su ve Atıksu Laboratuvarı dev törenle açıldı. Türkiye’nin en kaliteli içmesuyunu Sakaryalıların musluklarına ulaştıran SASKİ, Hızırilyas Su Yönetim Merkezi içerisinde bulunan bin 720 metrekare alan içerisinde gelişmiş teknolojiye sahip yeni cihazlarla dolu laboratuvarıyla suyun kalitesini 300 farklı parametre ile takip edebilecek. 

Şehrimize hayırlı olsun
Dev tesisin açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, SASKİ Genel Müdürü Yiğit Turan, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, muhtarlar, siyasi partilerin temsilcileri, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları ile çok sayıda basın mensubu katıldı. Açılış kurdesini kesen Başkan Ekrem Yüce, “Hızırilyas İçme suyu ve Atık su Analiz Laboratuvarının şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. Açılışın ardından protokol ve tüm katılımcılar laboratuvarı gezerek yetkililerden detaylı bilgiler aldı.

Yarınları düşünen proje
Sakarya’da suya tam kontrol sağladıklarını, teknolojinin imkânlarından en iyi şekilde faydalanarak bilimsel çalıştıklarını değinen Başkan Ekrem Yüce, “Mevcut laboratuvarımızın artık ihtiyaçları karşılayamadığını, akreditasyon şartlarını sağlayamadığını ve yeni cihazların alımı için yeterli alanının bulunmadığını görünce kolları sıvadık. Büyükşehir Belediyesi olarak yarınlarımızı düşünerek hayata geçirdiğimiz çalışmalara Hızırilyas İçme suyu ve Atık su Analiz Laboratuvarını da ekliyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz ve bin 720 metrekare alana sahip 3 katlı inşa ettiğimiz laboratuvarda merkezi havalandırma sistemi, UV dezenfeksiyon ve HEPA filtreli temiz hava besleme sistemi bulunmaktadır. İçme sularında çeşitli bakterilerin analizleri yapılması ve su kalitesinin test edilmesi için akreditasyon şartlarına uygun Mikrobiyoloji Laboratuvarımız yer almaktadır. Bunların yanı sıra arşiv, sarf malzeme depoları, özel havalandırmalı sıvı ve toz kimyasal depoları, kimyasal dolaplar, çeker ocak sistemleri, numune dolapları yer almaktadır” dedi.

Uluslararası metotlar
Laboratuvar hakkında detaylı bilgiler paylaşan Başkan Yüce, “Laboratuvarımızda ayrıca Sapanca Gölü, Akçay Barajı ve Havzaları besleyen derelerden ve diğer içmesuyu kaynaklarından alınan yüzeysel su, yeraltı suyu ve sediment numunelerinin, içme suyu ve atık su arıtma tesislerinin giriş ve çıkış sularından alınan atık su numuneleri ile arıtma 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
6 + 2 =