Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

BKÜB Dönem Toplantısı Yalova’da yapıldı

SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Yalova Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği Dönem Toplantısı’na başkanlık etti. Toplantı sonunda son dönemlerde uluslararası öğrencilere yönelik oluşturulan olumsuz gündeme ilişkin ortak bir açıklama yayımlandı.

GÜNCEL
BKÜB Dönem Toplantısı Yalova’da yapıldı

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Yalova Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği (BKÜB) Dönem Toplantısı’na katıldı. Toplantıda; Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Boz, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Hamza Al, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer ve Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük yer aldı. 

İyi uygulama örnekleri paylaşıldı

BKÜB; üniversitelerarası ortak bilimsel çalışmalar yapmak, lisansüstü programlar açmak, ön lisans, lisans öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının karşılıklı değişimini desteklemek, daha kaliteli bir eğitimi hedeflemek için ‘Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar’ konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Toplantıda da üniversiteler tarafından uygulanan iyi örnekler paylaşılarak bunların yaygınlaştırılması için ortak çalışma yapılması kararlaştırıldı. Kültür gezisinde ise Demokrasi ve Özgürlükler Adası ile Yalova’nın tarihi ve kültürel yerleri gezildi.

Ortak açıklama yapıldı

BKÜB Dönem Toplantısı Yalova Üniversitesi Senato Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda ortak projeler üzerine fikir alışverişinde bulunuldu. Ev sahibi Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, misafir rektörlere üniversiteleriyle ilgili bir sunum yaparak, mevcut durum ve gelecek perspektifini paylaştı. Program şehrin tanıtımı ile devam etti.

Toplantının çıktısı olarak BKÜB tarafından son zamanlarda uluslararası öğrencilere yönelik oluşturulan olumsuz gündeme ilişkin tüm üye üniversitelerin imzaladığı ortak bir açıklama yayımlandı. Açıklamada Türkiye’nin uluslararasılaşma hedeflerine vurgu yapılarak uluslararası öğrencilerin kültür ve ticaret elçileri olarak kendi ülkelerinde üstlenecekleri misyonun öneminin altı çizildi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
2 + 8 =