Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Bir Proje Daha TÜBİTAK’tan Destek Aldı

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Balcı’nın yürütücülüğünü yaptığı “Diplomatik Bağlantılar: Lider Ziyaretleri Yoluyla Ortadoğu'da Devletlerarası İlişkilerin Analizi” başlıklı proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

GÜNCEL
Bir Proje Daha TÜBİTAK’tan Destek Aldı

Ortadoğu ülkelerinin liderleri tarafından gerçekleştirilen yurt dışı ziyaretlerini inceleyerek bu ziyaretleri belirleyen dinamikleri ortaya çıkarmayı hedefleyen projede Ortadoğu Enstitüsü’nden Abdüssamet Pulat araştırmacı, Menderes Kurt, Ayşe Hazar, Recep Tayyip Gürler, İsmail Talha Duman, Muhammed Yasir Bodur ve Melih Yıldız ise verilerin toplanmasında görev aldı.

Liderlerin ziyaretlerinin diplomatik bağlantıları ortaya koyması açısından önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ali Balcı, ilk olarak geniş bir ekiple Ortadoğu’daki 20’ye yakın ülkenin lider ziyaretleri verisini ortaya çıkaracaklarını sonrasında ise bu verileri analiz ederek diplomatik bağlantıları inceleyeceklerini söyledi.

Verilerin son 30 yılı kapsayacağını söyleyen Prof. Dr. Balcı, verilerin analiz edilmesi sadece alanın uzmanlarının değil kamuoyunun da sürekli gündeminde olan Ortadoğu’daki siyasi ilişkileri anlamak ve anlamlandırmak açısından önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Balcı bu tür projelerin, Sakarya Üniversitesi olarak disiplinlerarası çalışma kültürünü geliştirmeye katkıda bulunduğunu ve genç araştırmacıların yetiştirilmesinde önemli katkılar sağladığını söyledi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
4 + 8 =