Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Bayraktar Tarım sektörünün önemine dikkat çekti

'Hedefimiz milli hasılamızı 150 milyar dolarlara taşımak'

GÜNCEL
Bayraktar Tarım sektörünün önemine dikkat çekti

'Hedefimiz milli hasılamızı 150 milyar dolarlara taşımak'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’de tarım sektörünün önemine dikkat çekerek, “Hedefimiz gayri safi milli hasılamızı 10 yılda 150 milyar dolarlara taşımaktır” dedi. 
 

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Sakarya’daki 13 Ziraat Odası’nın ortaklaşa düzenlediği iftar programına katıldı. Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, yeni dönem milletvekilleri Mustafa İsen, Ali İnci, Zihni Açba, belediye başkanları, ilçe kaymakamları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çiftçilerin katıldığı iftar programı, Serdivan ilçesindeki bir restoranda gerçekleştirildi. TZOB Genel Başkanı Bayraktar, burada yaptığı konuşmada Ramazan ayının bereketli olması temennisinde bulunarak, Türkiye’de tarım sektörünün önemine dikkat çekti. Tarım sektörünün dünyada enerji sektörüyle birlikte önemli bir sektör haline geldiğini ifade eden Bayraktar, “Çok değerli çiftçimiz bu ülkede yaşayan insanlarımızın gıda güvencesini sağlıyor. Yine çiftçimiz sadece insanımızın gıda güvencesini sağlamakla kalmıyor, 78 milyon insanımızı doyuruyor. Yetmiyor 37 milyon turistimizi doyuruyor, yetmiyor 18 milyar dolarlık tarım ve gıda ürünleri ihracatına imza atıyor” dedi.
  Tarım sektörünün sağladığı istihdamla işsizliği 2.1 aşağı düşürdüğünü belirten Bayraktar, “Sektörümüz 5.6 milyar dolarlık dış ticaret fazlası veriyor. Sağladığı istihdamla verdiği dış ticaret fazlasıyla Türkiye’de övündüğümüz birçok sektörün de önünde yer almamızı sağlıyor. Çok övündüğümüz otomotiv sanayi dış ticaret açığı verirken, tarım sektörü bu ülkede dış ticaret fazlası veriyor. Bu bakımdan tarım sektörü desteklendiğinde, gerekli tedbirler alındığında ülkemizin kalkınmasına çok daha fazla katkı sağlayacaktır. Bugün 63 milyar gayri safi milli hasılayı hedefimiz önümüzdeki on yılda 150 milyar dolarlara taşımaktır” şeklinde konuştu.
 

Türkiye’nin komşuları kadar şanslı bir ülke olmadığının altını çizen Bayraktar, “Bizim bu vatandan başka gidecek bir kapımız yok. Bizi bu vatandan başka doyuracak başka hiçbir ülke yok. Bunun bilinci içerisinde olmalıyız. Topraklarımızın ve bu topraklarda üretim yapan Türk çiftçimizin kıymetini bilmeliyiz” diye konuştu.
 

Program, Sakarya İl Müftüsü İlyas Serenli’nin yaptığı dua ile sona erdi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 4 =