Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Başkan Yüce: Kentsel dönüşüm için onayları alıyor, harekete geçiyoruz

Başkan Yüce, Sakarya’da devam eden depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

GÜNCEL
Başkan Yüce: Kentsel dönüşüm için onayları alıyor, harekete geçiyoruz

Yüce, 180 bin 84 binanın risk tespit verilerinin toplama işlemlerinin tamamlandığını ve raporların hazırlanacağını belirterek, “150 vatandaşımız da depremlerin ardından yapılarının dayanıklılığı konusunda başvuruda bulundu. Kentsel dönüşüm için onayları alıyor, rezerv alanlarda planlamalar yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak da rezerv konut üreterek, kentsel dönüşüm sürecinin başladığı yapılarda ikamet etmekte olan maliklerin geçici süre ile rezerv konutlara yerleşmesini sağlayacağız. Çalışmalarımız çok yönlü olarak sürüyor ve olası bir depremin meydana gelmesi durumunda şehrimizin depremi en az hasarla atlatması için elimizden gelen tüm gayreti göstermekteyiz” diye konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Sakarya’da devam eden depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. AKOM’da basın mensupları ile buluşan Başkan Yüce, Sakarya’nın tümünü kapsayan Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesini hazırladıklarını, 180 bin 84 binanın risk tespit verilerinin tamamlandığını, dönüşüm yapılacak yapılarla ilgili hak sahipleriyle görüşmelerin devam ettiğini ve rezerv alanlarda çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade etti.

Başkan Ekrem Yüce’nin Sakarya’da devam eden depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin gerçekleştirdiği toplantıdan öne çıkan ifadeler şu şekilde;

Durumun ehemmiyeti ve hassasiyetini çok iyi biliyoruz
“6 Şubat gecesi 11 ilimizi sarsan bir deprem meydana geldi. Ardından 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha ve binlerce artçı deprem meydana geldi. Tarihimizde bir felaket olarak meydana gelen bu depremde, ateş sadece düştüğü yeri değil hepimizin yüreğini yaktı. Büyük ve güçlü bir ülke olarak bu ateşi hep birlikte söndürmek için mücadelemizi sürdürüyoruz. Bizler ise 99 da bu acıyı, çaresizliği yaşamış olduğumuz için durumun ehemmiyetini, hassasiyetini çok daha iyi biliyoruz. Bu sebeple depremzedeler için gerek Sakarya’mızdan gönderdiğimiz her türlü yardımla gerekse afet bölgesindeki yeni yaşam çalışmalarımızla en güçlü destekçileri oluyoruz”

Güneşler Afet Yönetimi ve Eğitim Merkezi
“Göreve geldiğimiz günden itibaren 99 depreminin şehrimizde bıraktığı acı tecrübelerden hareketle ve deprem kuşağında bulunmamızın farkındalığıyla ivedi bir şekilde çalışmalara başlamıştık. Bu çalışmalarımızdan bir tanesi de önümüzdeki Salı günü tanıtımını gerçekleştireceğimiz “Güneşler Afet Yönetimi ve Eğitim Merkezi’dir. Afet bilincinin üst düzeye çıkarılması konusunda bu eğitim merkezimizin Sakarya’mıza çok faydası olacağına inancımız tamdır.”

 

Yapılarının kontrolü için 150 başvuru aldık
 “Sakarya’mızın afet, özellikle de deprem potansiyelini göz önünde bulundurarak, 09.11.2020 tarih ve 8/472 sayılı Meclis Kararı ile Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığımızı kurduk. Bununla birlikte tüm ilimizi kapsayacak şekilde Kentsel Dönüşüm Strateji belgesi hazırladık. Deprem riskine hazırlık kapsamında dört kat ve üstü, olası riskli yapıların dönüşümünü gerçekleştirmek amacıyla; Sakarya’nın söz konusu eski yapı stokunun depreme dayanıklı bir şekilde dönüşmesi ve yenilenmesini sağlamak üzere; riskli yapıların yeniden yapılmasını teşvik edilmesi amacıyla yönlendirici imar plan notu hükümlerini hazırladık. 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren Belediye Başkanlığımıza gelen CİMER, ULAKBEL, telefon ve oturduğu konutun depreme dayanıklılığı konusunda şahsen başvuran yaklaşık 150 kişiye bilgilendirme yapıldı.”

Onaylar alınıyor, rezerv alanlarda planlar yapılıyor
 “Büyükşehir Belediyesi olarak, 5/12/2013 tarihinde Rezerv Alan ilan edilen Erenler Yeni Mahalle sınırlarında bulunan 13/08/2020 tarih ve 162940 sayılı Bakanlık Olur’u ile yetkisi belediyemize devredilen rezerv alana ilişkin hazırlanan plan tadilat teklifi onaylanmak üzere bakanlığa iletilmiştir.

Erenler Evliya Çelebi Caddesinde bulunan mevcut riskli yapıların dönüşümünün gerçekleştirilmesi amacıyla Kentsel Dönüşüm uygulamalarını yürütüyor ve planlama ile proje çalışmalarına devam ediyoruz..

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 73. maddesi kapsamında, Kaynarca Arifağa Mahallesi, 500 Ada 1 Parsel sayılı taşınmaza yönelik ve Sakarya Nehri, Mollaköy Projesine yönelik teklif dosyalarını hazırlayarak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı teklif çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Kurum görüşleri toplanma aşamasındadır.

Pamukova Yenice Mahallesinde bulunan 9.848 metrekare alanın, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında Rezerv Yapı Alanı ilan edilmesi için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Onay için Bakanlığa gönderilmiş olan projenin fizibilite çalışmaları devam etmektedir.

Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan yüksek katlı mevcut bir yapıya yönelik kentsel dönüşüm proje çalışmamız devam etmekte olup maliklerle görüşmelerimize devam ediyoruz”

180 bin 84 binanın risk tespit verileri tamam
 “Sakarya’mızın bina envanterini çıkartıyoruz. 2020 Eylül ayı itibari şehrimizin olası bir depremin neden olacağı hasarların önceden tespiti için binaların gözlemsel incelenmesi ile depreme karşı nasıl davranış göstereceği, deprem hasar görebilirlikleri, risk tespit çalışmaları devam etmektedir.

Bu proje kapsamında, günümüze kadar toplam 180 bin 84 bina için veri toplama işlemi bitirilmiş olup en kısa süre içerisinde raporlaması yapılacaktır. Tüm bunlarla birlikte afetlere yönelik olarak, afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışların kazandırılması için Afet Bilinci Eğitimlerine başlanmış olup, şimdiye kadar kurumumuzda 552 kişiye eğitim verdik ve vermeye devam ediyoruz.”


Kentsel dönüşüm maliklerine geçici rezerv konut sağlanacak
“Rezerv konut üreterek, kentsel dönüşüm sürecinin başladığı yapılarda ikamet etmekte olan maliklerin geçici süre ile rezerv konutlara yerleşmesini sağlayacak, kentsel dönüşüm sürecinin hızlanması amacıyla rezerv alan araştırma çalışmaları gerçekleştireceğiz. 6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı olduğu düşünülen yapıların bulunduğu ilçe belediyeleri ile koordineli bir şekilde maliklerince riskli yapı tespit işlemlerinin yaptırılması gerekmektedir. Binasını yenilemek isteyen kat maliklerinden belediyemize başvuruları esnasında tam mutabakatla anlaşmaya varan parsel sahipleriyle iştirak şirketimiz arasında ön protokol imzalanarak kentsel dönüşüm süreçlerinin hızla tamamlanmasını sağlayacağız.

Dönüşüm yapılacak yapılara ilişkin mimari, statik, zemin etüdü gibi proje çalışmaları ve mevzuatsal işlemlerde destek sunacağız. Sakarya Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki bazı park alanlarının deprem parkı olarak projelendirilmesi ve hayata geçirilmesi sağlanacaktır. Bilinçli vatandaş etkisi açısından eğitim aşamasında en önemli gurubu oluşturan ev hanımları ve öğrencilere yönelik  “Temel Afet Bilinci Eğitimi’’ verilmesi sağlanacak”

Tüm imkânlarımızı dönüşüm için seferber ediyoruz
“Özellikle 1999 depremini yaşamış, dört ve üzeri katlı binalara risk analizi işleminin yapılması için vatandaşlarımızın belediyemize müracaat etmesini teşvik edeceğiz. Kentsel dönüşümüne karar verilen binalarla ilgili devletimizin verdiği kira yardımı ve taşınma yardımıyla birlikte taleplere göre belediyelerimizin yapabileceği ilave hizmetleri de belirleyeceğiz.

Yaptığımız hızlı tarama yöntemine göre değerlendirilmesi yapılan binalarla ilgili maliklerinin belediyemize müracaat ederek, risk analizi yaptırmalarını teşvik edecek, yıkımına karar verilen binaların tahliye ve yıkımla ilgili tüm işlemlerinin hangi belediye başkanlığınca takip edileceğini belirleyeceğiz. Yıkımı yapılacak binalarda ihtiyaca göre talep edilmesi halinde beyaz eşya ve mobilya gibi malzemelerini koyabileceği alanları tespit edecek, hemşehrilerimizin istifadesine sunacağız.”

Çalışmalarımız çok yönlü devam ediyor
“Bir kez daha belirtmeliyim ki, Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak, çalışmalarımız çok yönlü olarak devam etmekte ve olası bir depremin meydana gelmesi durumunda şehrimizin depremi en az hasarla atlatması için elimizden gelen tüm gayreti göstermekteyiz. Mevla’mdan bizlere bu acıları, bu kayıpları tekrar yaşatmamasını diliyor, her birinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 1 =