Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Baro'dan o çocuk parkına inceleme

GÜNCEL
Baro'dan o çocuk parkına inceleme

Baro, Çocuk ve Trafik Parkı için mahkemeden inceleme istedi

Kazan “Çocuklarımız kanser riski ile karşı karşıya olabilir!”

Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan, Erenler’de eski tır parkı karşısındaki Çocuk Parkı ve Trafik Parkı’nın, yüksek gerilim hattının altına inşa edilmesinin, özellikle çocukların sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturduğunu, bu nedenle mahkemeden konunun aydınlatılmasını istediklerini açıkladı.

Kazan şöyle konuştu:

“Erenler'de yüksek gerilim hatları altında yapılan çocuk parkı ve trafik parkında çocuklarımızın sağlığını tehdit eden bir durum var mı, yok mu, bunun araştırılması için mahkemeye başvurduk. Basında yer alan bu vahim iddiayı vicdani ve hukuki bir görev olarak gördük ve incelenmesini istedik. Eğer iddialar doğru ise, çocuklarımız kanser riski ile karşı karşıya.

Söz konusu olan çocuklarımız ise, gerisi teferruattır... Hiç bir menfaat çocuklarımızın sağlığından ve geleceğinden önemli değildir!”.
Av. Zafer Kazan’ın konuya ilişkin açıklaması aynen şöyle:

“HABERLER BASINDA YER ALMIŞTI”
Erenler Belediyesi tarafından Adacenter-Tekzen karşısında (eski tır parkı) inşa edilen Çocuk Parkı ve Trafik Parkı’nın yüksek gerilim hattının altına inşa edilmesi sebebiyle, sınır değeri yaklaşık 15-20 katı elektromanyetik alan tespit edildiği, 380’lik diye tabir edilen gerilim hattının altında çocuk oyun alanlarının yapıldığı, çocukların ve vatandaşların bu nedenle ciddi bir sağlık tehdidi ile karşı karşıya olduğu haberleri birçok yerel ve ulusal basında yer almıştı.
 

“VİCDANİ VE HUKUKİ GÖREV OLARAK GÖRDÜK”
Biz de Baro olarak özellikle çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren bu vahim iddianın, mahkeme aracılığıyla konunun uzmanı bilirkişiler tarafından açıklığa kavuşturulması gerektiğini düşünerek, Sakaryalı vatandaşlarımızı aydınlatmayı ve durumu net bir şekilde ortaya koymayı vicdani ve hukuki bir görev olarak gördük.
 

“MAHKEMEDEN KONUNUN AYDINLATILMASINI İSTEDİK”
Dünya Sağlık Örgütü 0,4 mikroteslalık değeri çocuklar için ciddi kansere yakalanma riski olarak görmektedir. Tespiti istenen alanda ise, Dünya Sağlık Örgütü’nün aşılmaması gerektiğini önemle vurguladığı 0,4 değerinin 15-20 katı üstünde elektromanyetik alanın var olduğu iddialarını ciddiye alarak, mahkemeden konunun aydınlatılmasını talep ettik.
 

“DOĞRU İSE, ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞI CİDDİ TEHDİT ALTINDA”
Eğer iddialar doğru çıkarsa, parka gidecek tüm çocuklarımızın sağlığı ciddi tehdit altında demektir. Elektromanyetik alanın Dünyada 2B kanser sınıfı olarak değerlendirilmesi, tespitin ciddiyetini ve halk sağlığı açısından önemini açıkça ortaya koymaktadır.
 

“ÇOCUKLAR KANSER RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA OLABİLİR”
Uluslararası literatürde bulunan bilimsel araştırmalarda, çocukların 0,3μT’nın üzerindeki manyetik alan değerlerinde, bilhassa 6 yaş altındaki çocuklarda kansere yakalanma riskinde yüksek artış olduğu rapor edilmektedir. Zira çocukların elektromanyetik radyasyona karşı, vücutlarının yetişkinlere göre çok daha duyarlı olduğu gerçeği söz konusudur.
 

“DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ SÜREKLİ UYARIYOR”
Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, WHO, elektromanyetik alanları sigara gibi 2B sınıfı kanserojen olarak kabul etmektedir. Elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerindeki etkileri nedeniyle uzmanların, “Televizyon ekranına en az 2 metre uzaktan izlenmeli, saç kurutma makinesi az kullanılmalı, elektrikli radyolu saatler, telesekreterler ve benzeri aletler yatak odasında bulunmamalıdır, Cep telefonlarını kulaklık ile kullanın, Televizyon veya bilgisayarların arkasına 1.5 metreden daha fazla yaklaşılmamalı ve arkası kullanılmayan bir alana yönlendirilmelidir, dizüstü bilgisayarları kucağınıza almayın, eğer kullanmıyorsanız elektrikli aletleri kapalı tutun, ya da fişten çıkarın..vs” dediği ve uyardığı hususlar, tespitini talep ettiğimiz yüksek gerilim hattının çocuk parkı üzerinde oluşturduğu manyetik tehlike yanında çok daha masum kalmaktadır!
 

“SONUCU BİR GÖRELİM”
Bu ölçümün sonuçları her şeyden önce çocuklarımızın sağlığını ilgilendiriyor! Çıkan değerler sonrası verilecek raporda “çocukların sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur” denirse, o zaman diyeceğiz ki "içiniz rahat olsun, çocuklarınızı gönül huzuru ile bu parka götürebilirsiniz"; yok eğer "manyetik alan ölçüm verileri çocukların sağlığına zararlıdır, kanser gibi birçok hastalığı tetikleyebilir" raporu çıkarsa “çocuklarımızın sağlığını, geleceğini tehlikeye atmayın, gerekli önlemleri alın” diyeceğiz...
 

“SÖZKONUSU OLAN ÇOCUKLAR İSE, GERİSİ TEFERRUATTIR”
Erenler'de yüksek gerilim hatları altında yapılan çocuk parkı ve trafik parkında çocuklarımızın sağlığını tehdit eden bir durum var mı, yok mu? Bunu sanırım tüm vatandaşlarımız merak ediyordur... Eğer tehlike yoksa, çocuklar gülsün eğlensin, ama varsa kimse çocukların sağlığını, geleceğini tehlikeye atmasın... Söz konusu olan çocuklarımız ise, gerisi teferruattır... Hiç bir menfaat çocuklarımızın sağlığından ve geleceğinden önemli değildir!”
 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz