Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Balık yemenin insan sağlığına faydaları

Mevsim olarak balık sezonundayız. Çok şükür bu yılda balıklar, balıkçıların ağlarına çok takılıyorlar.

GÜNCEL
Balık yemenin insan sağlığına faydaları

Buda balık tutma rekoltesini biz insanların lehine artırıyor. Balıklar  insan sağlığı için bulunmaz sağlık  fırsatları ortaya koyuyorlar. Balıketi , insanlar için çeşitli sağlık yararları sağlayan yüksek proteinli, az yağlı bir besindir. Özellikle beyaz etli balıklar, diğer tüm hayvansal protein kaynaklarından daha az yağ içerir ve yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri açısından  insan sağlığı için  "iyi" yağlar içerir. İnsan vücudunun sağlığı için ihtiyacı olan bu temel besin maddelerini  (omega 3  yağ asitleri) yine biz insanlar için önemli olan diğer hayvanların sığır ,koyun,keçi, v.b. etlerde balıklara göre daha azbulunduğundan , balıklar insan diyetinin  önemli bir parçasını oluşturur.. Ayrıca balıklar, kırmızı ette yaygın olarak bulunan ve omega-6 yağ asitleri olarak tanımlanan "kötü" yağlar balıklarda bulunmamaktadır.

Omega-3'ler İnsan Sağlığı İçin Neden Önemlidir?

Artan bilimsel araştırmaların sonuçları , omega-3 yağ asitlerinin bir çok insan sağlığına  faydalarını ispatlıyor. Omega 3 ler aşağıda belirtiğim çok önemli sağlıkla ilgili yararları bize sunuyorlar.

  • Kan pıhtılaşması ve damar dalgalanmasının(tansiyon) muhafazasında rol oynayarak insan sağlığınIn korunmasına yardımcı olur;
  • Doğum öncesi ve doğum sonrası  çocuklarınbüyümesi  için önemlidir;
  • İnsan hareket dokusunu hafifletebilir ve romatoidartrit yükünü hafifletebilir;
  • Kardiyak aritmide (düzensiz kalp atışlarında) etkili bir rol oynayabilir.insanlarda yaşlı hücrelerini azaltır ve zihinsel gerilemeyi durdurur. Bu sayede yaşlanmayı yavaşlatır.

Balıkta bulunan omega-3'ler (EPA ve DHA)  yukarıda bahsettiğim yararları dışında başka çeşitli  sağlık faydaları sağlari. Omega-3'leri en çok aşağıda saydığımız balıklarda bulunur.

Alaska'dan yabani somon balığı (taze, dondurulmuş ve konserve edilmiş olabilir),,atlantik uskumrusu ,sardalye,sazan balığı,hamsiv.b.  sayabiliriz. İnsanlarımıza sağlıklı güzel günler dilerim.

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
9 + 1 =