Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Baba oğul el ele hep beraber camiye

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sakarya Şubesi tüm türkiye genelinde yapılan “Baba-Oğul Sabah Namazı Buluşması” programını Orhan Camii’nde gerçekleştirdi.

İLÇELER
Baba oğul el ele hep beraber camiye

Her yaştan katılımcı ile Orhan Camii’nde gerçekleştirilen program sonrası camii cemaatine çorba ikramında bulunuldu.

Program sonrası açıklamalarda bulunan AGD Sakarya Şube Başkanı Celal Aydın, "Gençlerimiz camilerimizin süsüdür. Peygamberimizin ifadesiyle gençlerimizin, kalbi camiye bağlı insanlar olarak yetişmesi bizim en büyük arzumuzdur. Gençlerimizi camilerimize alıştırmak, milli ve manevi değerlerini benimsetmek için bu hayırlı hizmetleri her zaman devam ettireceğiz. Peygamber efendimiz Medine'ye Hicret ettiğinde ilk olarak Kuba'da Mescit inşa etti. Camilerin imarındaki asıl amaç: bu camileri dolduracak nesiller yetiştirmektir. "İslam, hayatın merkezine mabet ve mescidi yerleştirerek cami merkezli bir medeniyet kurmuştur.” dedi.

CAMİLER BULUŞMA MEKÂNLARIMIZ OLMALI
Camilerin sadece namaz kılınan yapılar olmaması gerektiğinin altını çizen Aydın: “Mescitlerimizin yaşanabilir ortamlar haline getirilmesi gerekiyor. Bu konuda bizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Camilerimizde sadece namaz kılınmamalı aynı zamanda sosyal hayattaki uğrak noktalarımızdan biri haline gelmelidir.

BİRLİK VE BERABERLİĞİN SİMGESİ
Camiler Allah’ı anma ve eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü yerdir. Huzur ve sükûnetin hâkim olduğu ibadetgâhlardır. Rabbimiz ayetinde şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz mescitler Allah’ındır. O halde Allah ile birlikte hiç kimseye kulluk etmeyin. Ey Âdemoğulları her mescide gittiğinizde güzel elbiselerinizi giyin” Allah’ın evi olarak bilinen camiler, İslam’ın alameti olarak kabul edilmiştir. Resulullah Allah için en sevimli mekânların camiler olduğunu söylemiştir. O nedenle camilere giderken en güzel elbiseler giyilmeli, camileri kirletecek davranışlardan uzak durulmalıdır. Her renkten her düşünceden insan camilerimizde tek Allah’a secde eder. Birlik ve beraberliğimizin temsili mescitlerimizdir.” ifadelerini kullandı.

BULUŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK
Sabah namazı buluşmalarına devam edeceklerini ifade eden Aydın: “Hedefimiz aksi bir durum olmadığı takdirde sabah namazı buluşmalarına kesintisiz devam etmektir. Elimizden geldiğince Sakarya’mızdaki gençliğin tamamını kuşatmaya çalışıyoruz. Kapı kapı dolaşarak gençlerimizi programlarımıza çağırmaya devam edeceğiz. İnşallah bir gün camilere sığmayan bir cemaatle namazlarımızı eda ederiz.” dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
5 + 8 =