Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Almanya'dan Karasu'ya hitler için geldi

Alman Öğrenci Fabienne Lipus, dedesininde bulunduğu 2. Dünya Savaşı’nda Karadeniz’de Sovyetler Birliği’ne karşı savaşan, Hitler’in kayıp denizaltılarından U-20'yi görmek için Karasu'ya geldi.

GÜNCEL
Almanya'dan Karasu'ya hitler için geldi

Alman Öğrenci Fabienne Lipus, dedesininde bulunduğu 2. Dünya Savaşı’nda Karadeniz’de Sovyetler Birliği’ne karşı savaşan, Hitler’in kayıp denizaltılarından U-20'yi görmek için Karasu'ya geldi.

Almanya’dan bisikletle Türkiye’ye gelen ve dağa sonra Sakarya Karasu İlçesine gelen Alman üniversite öğrencisi Fabienne Lipus, 2. Dünya savaşında karasu açıklarında batan Hitler’in denizaltısını görmeye geldi. Lipus,  geçen yıl Berlin Uluslar arası Turizm fuarında gösterimde seyrettiğim batık U-20 denizaltı ilgimi çekti. Bu denizaltında dedelerimiz vardı ve ben bunu görmek için çok merak ettim.  Arkadaşlarımla geldiğim, İstanbul dan, Sakarya Karasu İlçesine gelerek çok görmek istediğim denizaltıyı görmek istiyordum fakat havaların soğuk olması ve denizin dalgalı olması sebebiyle göremedim.

Alman öğrenci Fabienne Lipus, Karasu’da kıyıdan 2 mil açıkta bulunan batığın 23 metre derinlikte olması ve burada dalış turizminin geliştirilmesi için çalışmalar yapılabilir. Bizim Almanlar dalmak için, genelde Ege, Akdeniz ve Marmara’yı tercih ediyoruz. Almanya’da yaptığım araştırmada, Karadeniz inanılmaz bir tarihe ve kültürel yapıya sahip. Bunun aynısı su altında da devam ediyor. U-20 dalış turizmi için çok önemli bir hazine. İzlediğim kadarıyla,  günümüze kadar hala duran pervaneleri, teleskopu gibi bazı parçaları hala yerli yerinde duruyor. Önümüzdeki aylarda Almanya’daki dalgıç arkadaşlarımızla görüşüp grup halinde dalmak için gelmeyi düşünüyoruz. Gerçekten burası dalış turizmin gözdesi olabilir dedi.
“Bir Tarih Yok Olmak Üzere”
 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: HTTP_REFERER

Filename: site/haber.php

Line Number: 169

Backtrace:

File: /var/www/vhosts/sakaryahaberleri.com/public_html/application/views/site/haber.php
Line: 169
Function: _error_handler

File: /var/www/vhosts/sakaryahaberleri.com/public_html/application/controllers/Site.php
Line: 220
Function: view

File: /var/www/vhosts/sakaryahaberleri.com/public_html/index.php
Line: 295
Function: require_once

">

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 9 =