Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Akbıyık HES’leri inceledi

Kaymakam Akbıyık hidroelektrik santrallarını inceledi

GÜNCEL
Akbıyık HES’leri inceledi

Kaymakam Akbıyık hidroelektrik santrallarını inceledi

188 MİLYON KİLOVATSAAT
Geyve Kaymakamı İdris Akbıyık, yıllık toplam 188 milyon kilovatsaat elektriğin üretildiği Akfen grubuna ait hidroelektrik santrallarını inceledi. Kaymakam Akbıyık, beraberinde Akfen Hes Genel Müdür Yardımcısı Hakan Bozkurt, Doğançay HES İşletme Müdürü Cemalettin Uygun ve İşletme Müdür Yardımcısı Zekeriya Kan ile birlikte HES 1 ve HES 2’de incelemelerde bulundu.
30 MEGAVATLIK 2 HES
Akfen HES Genel Müdür Yardımcısı Hakan Bozkurt ve Doğançay HES İşletme Müdürü Cemalettin Uygun tarafından yapılan bilgilendirmede; Sakarya Nehri üzerinde kurulu bulunan ve geçtiğimiz Ağustos ayında elektrik üretimine başlayan, 30 megavatlık HES-1 ve HES-2 hidroelektrik santrallarında üretilen elektrik, yüksek gerilim hatları ile Pamukova Paşalar Köyü’nde bulunan trafoya iletilerek buradan ulusal elektrik ağına aktarıldığını belirtti.
OTOMATİK SENSÖRLER
Zaman zaman arazilerinin su ile kaplandığından şikayetçi olan köylüler ile karşı karşıya kaldıklarını belirten yetkililer, ihtiyacımız olmasına rağmen toplanan suyun arazilere zarar vermemesi için baraj tahliye sisteminde bulunan otomatik sensörler sayesinde saniyede 250 m3 suyu nehir yatağına bıraktıklarını belirtti.
SU TUTMA KAPASİTESİ YOK
Yetkililer ayrıca su tutma kapasitelerinin olmadığını ve Sakarya Nehri’nden gelen suyun 150m3/s’lik kısmını enerjiye çevirip, artan kısmını ise radyal kapaklardan boşalttıklarını, su seviyesinin yükselmesine neden olmadıkları gibi yıl boyunca su seviyesinin aynı kaldığını açıkladı.
MEVSİMSEL YÜKSELMELER
Karların fazlaca yağdığı ve erimelerin ani gerçekleştiği bu dönemlerde Sakarya Nehri üzerindeki diğer santrallerin de mecburi çalışması sonucu ani su yükselmelerinin yaşandığını, sistemsel olarak bu konuda herhangi bir çalışma yapılamayacağını ve vatandaşların bu süreçte nehir yatağından uzak durması gerektiğini söyleyen yetkililer, ek olarak Geyve ilçesindeki tüm resmi kurumları konuyla ilgili bilgilendirdiklerini, ani taşkınlarla ilgili olumsuz durumlarda da bilgi alma amaçlı tüm resmi kurumlar ile koordineli çalışıldığını da sözlerine ekledi. / Erdinç Tuna-Geyvemedya.com

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz