Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

28 Şubat haberciliğinden o pide haberine nasıl geldiler

Bugün attığı manşetiyle dini kanaat önderliğine savunarak “emri bil maruf’a” soyunan Yenihaber Gazetesinin geçmişinde ki icraatları şaşkına çeviriyor.

GÜNCEL
28 Şubat haberciliğinden o pide haberine nasıl geldiler

Bugün attığı manşetiyle dini kanaat önderliğine savunarak “emri bil maruf’a” soyunan Yenihaber Gazetesinin geçmişinde ki icraatları şaşkına çeviriyor.

Serdivan’da AK Parti İlçe Teşkilatının verdiği iftarda üzerinde Arapça Allah lafzı yer alan pide bulunan masayı manşetine taşıyan Yenihaber Gazetesi, “Yazıklar Olsun” manşeti ile yaşananlara tepkisini gösterdi. Kurulduğu günden itibaren artan bir dozajda ulusalcı çizgisini koruyan, 28 Şubat sürecinin izlerinin sürdüğü dönemlerde spekülatif manşetleri ile dikkat çeken gazetenin bir anda dini çizgiye gelmesi ise dikkat çekti.

Zira bugün manşetinden adeta “Emri Bil Maruf, Nehyi Anil Münker”e yani  Allah’ın emirlerini tavsiye etmek ve yasaklarını nehy etmeye soyundu. Konuyu çarpıtarak “Üzerinde Allah yazan pideyi yediler” diyen Yenihaber Gazetesi, geçmişinde ki sabıkaları unutarak kendine dini bir misyon biçti ve adeta din simsarlığına soyundu.

Zira gazetenin geçmişi islami hassasiyetleti yok sayan ve çok tepki çeken haberler ile doluydu. Bunlardan biri Adıyaman Cemaatine yakınlığı ile bilinen Sakarya Çevre Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin Sakarya’da bir tiyatro oyununu kadınlar ve erkeklerin sıra ile izlemesiydi. 2008 yılında Sezai Matur yönetiminde ki gazetede derneğe mensup kadınların ve erkeklerin fotoğrafları çekilerek “Haremlik selamlık oyun izlediler” diye haberleştirilmişti. Haberde adeta gerici ve şeriatçı damgası vurulan dernek mensupları hakkında olumsuz bir intiba oluşturulma çabası, 28 Şubat sürecinin son dönemlerinden birine denk geliyordu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yani bugün pide üzerinden dini hassasiyet çağrısı yapan Yenihaber, bir cemaatin kadın ve erkeklerin aynı salonda bulunmama üzerine kurduğu dini hassasiyeti alarak toplumun karşısına bir linç malzemesi olarak atıyordu.

Yine aynı Yenihaber Gazetesi Söğütlü’de ilkokul öğrencilerinin zorla “Kutlu Doğum Haftası Etkinliğine” götürüldüğünü manşet yapıyor, AK Parti’ye 2007 yılında açılan kapatma davasına örnek teşkil edecek yüzlerce haberden birine Sakarya’dan imza atıyordu.

Köşe yazarlarından birinin kendi köşesinde alenen inancının olmadığını ilan ettiği, geçmişinde birçok operasyon haberi bulunan, bazı cemaat mensuplarının sakallı fotoğraflarını 28 Şubat’ın devamı olan süreçte “şeriat” yaygarası ile sık sık kullanan, “Allah Kur’an-da İlah yoktur dediği halde, adamlar ilahiyat fakültesi kurmuşlar. İşte onların ilimleri bu kadardır.” Diyen Ahmet Hulisi’nin kitaplarını ücretsiz olarak dağıtan, ÇEKSOY gibi dernekleri hedef haline getiren, Yenihaber Gazetesinin bu geçmişi bugün ki pide hassasiyetinin gerçek yüzünün dini hassasiyet olmadığını da gündeme getiriyor.

Durum böyle olunca da insanın aklına “Yenihaber AK Parti ve Toçoğlu’na çakmak için şimdi de dini kullanıyor” şüphesi gelmeden edemiyor. Zira kadın ve erkeğin ayrı ayrı tiyatro izleme ihtiyacının dini bir hassasiyetten geldiğini idrak etmekten uzak bir zihniyet’in, Allah lafzının bir yiyecek üzerinde yer almasına “küfürdür” diye itiraz etmesini de komikleştiriyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi aynı Gazetenin Genel Yayın Müdürü Sezai Matur köşesinden Bişr-i Hafi’nin yaşadığı tövbe vesilesini internetten sanki kendi yazmış gibi  aynen kopyalayarak köşesine taşıyordu.

(Buyrun sizin için üşenmeyerek yazının internet sitelerinde ki hali ve Sezai Matur’un köşesinde ki nokta virgül aynı halini koyalım)

 

(Matur'un internette ki haline nokta virgül değiştirmeden girdiği yazısı  ve internette ki orjinal hali)                               

Bişr-İ Hafi’nin hayatında ki bir kıssayı bile internetten koplayamadan köşesesine taşıyamayan Matur’un burada ki yapmacık din algısı da ortaya çıkıyordu.

Yenihaber’in bu çizgisini görenler ise “Maşallah” demekten kendini alamadı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
9 + 7 =