Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

16 Ekim Dünya Gıda Günü

Dünya gıda gününün tarihine bakacak olursak , FAO üye ülkeleri tarafından Kasım 1979'da örgüt'ün 20. genel konferansında alınan kararla dünyada kutlanmasına karar verildi.

GÜNCEL
16 Ekim Dünya Gıda Günü

Dünya gıda gününün tarihine bakacak olursak , FAO üye ülkeleri tarafından Kasım 1979'da örgüt'ün 20. genel konferansında alınan kararla dünyada kutlanmasına karar verildi.

Eski Macaristan Tarım ve Gıda Bakanı Dr. Pál Románya'daki Macar Delegasyonu, FAO konferansının 20. oturumunda aktif bir rol oynadı. O tarihten bu yana her yıl 16 ekim Dünya Gıda Günü 150'den fazla ülkede değişik etkinliklerle  kutlanmaktadır. 
   2023 Dünya Gıda Günü çok önemli çünkü su ve gıda arasındaki bağlantıya odaklanıyor. Tema 'Su Hayattır, Su Gıdadır'. Kimseyi Geride Bırakmayın', suyun Dünya'daki yaşam için ne kadar önemli olduğunu ve gıdamızın temelini oluşturduğunu vurguluyor. 
    Dünyanın daha fazla insan, büyüyen şehirler ve iklim değişikliği gibi zorluklarla karşı karşıya olduğu bu dönemde tema, herkesin suyun akıllıca kullanılması gerektiği konusunda bilinçlendirilmesini amaçlıyor. Bu özel gün bize suyun, yemeğin ve açlığı sona erdirme hedefimizin ne kadar bağlantılı olduğunu gösteriyor. 
   Bize, dünya çapında yeterli gıda ve yeterli temiz suyun bulunmaması gibi zorlu sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışmamız gerektiğini hatırlatıyor.
   16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında baktığınız zaman insanların gıdaya olan davranışları , ülkemizde ve de dünyada  görüntüleri maalesef iç karartıcı görünüm sergilemektedir. Dünyada bir yandan aşırı gıda tüketerek sağlığını aşırı yiyerek  olumsuz etkileyen obezite ile kayıp eden milletler, diğer yandan açlıktan yokluktan sağlığını kayıp eden milletler. Ülkemize ya da diğer bir deyişle gıda konusundaki  karnemize baktığımız zaman ülkemizde aşırı gıda tüketimine bağlı istatiksel obezite rakamları hızla yükseliyor. Obezite ile sağlığımızı da hızla kayıp ediyoruz. Dolayısıyla da ömrümüz uzayacağı yerde hızla kısalıyor. Bu dünyayı kayıp ettiğimiz gibi öteki dünyayı da kayıp ediyoruz. Dinimizde her türlü israfın haram olduğunu söylüyor. İhtiyaçtan fazla gıda tüketmekte israfa girer. Ayrıca çöpe atılan gıdalarla dünyada aç olan bir ya da  birden fazla ülkenin tüm  insanları doyurulabiliriz.
   Dünyaya bakıldığında , ABD dünya nüfusunun %5 ‘ne sahip , dünyada üretilen gıdanın  ise @ tüketiyor. Ülkede en önemli sağlık problemlerinden biri obezite ve de obeziteye bağlı hastalıklar her geçen gün artıyor. Diğer taraftan baktığınız zaman  Afrika da açlıktan, hastalıktan ölen insanları göz önüne getiriyoruz. Dünyada yaklaşık bir milyardan fazla insan yetersiz beslenme , diğer bir deyişle açlıkla savaşmaktadır.
Hatırlanacağı üzere 1996 yılında Roma da dünya devlet ve de hükümet başkanlarının katıldığı toplantıda açlıkla karşı karşıya kalan insanların gıdasal destek konusunda 420 milyon gibi bir rakam hedeflendi. Geçen sürede bu rakam 2, 5 katını geçerek bir milyarın üstüne çıktı. Ülkemizde ise hayvansal proteinde gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında et, süt, yumurta ciddi gerilemeler söz konusu , ülkemizdeki tüm kurumlar , STK lar dahil bu konuda her açıdan fikir jimnastiği yapmalıdırlar. Üretim mutlaka halkımız için artırılmalıdır. Ülkemiz güzel insanına , dünya insanlarına sağlıklı mutlu , huzurlu açlıktan ölmeyen bir dünya diliyoruz.


     Mustafa YILDIZ
     Veteriner HEKİM

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 9 =